0

Okoń, Jaź i Kleń – Ryby Dostępne Wszędzie

Zacznijmy od omówienia łowienia okonia, klenia oraz jazia. Rybki te możemy spotkać niemal wszędzie: w jeziorach, rzekach, a nawet większych stawach w Polsce. Dodatkowo, zimą i wiosną ryby te chętnie polują, a ich żarłoczność wobec małych przynęt sztucznych jest bardzo wysoka.

Jeśli chodzi o przynęty na jazia, klenia czy okonia, najlepiej sprawdzają się dwa typy:

  • Twistery: Doskonale pracują w każdej wodzie, zarówno w rzekach, jak i jeziorach.
  • Woblery: Łatwiejsze w prowadzeniu, pozwalają na kontrolę głębokości.

Wiele osób łowi te ryby również na obrotówki, wirówki czy blaszki, choć to wymaga nieco więcej doświadczenia. Żyłka na klenia, jazia czy okonia powinna być możliwie cienka. O ile okoń bywa żarłoczny, o tyle jaź czy kleń to ryby niezwykle delikatne i ostrożne, co utrudnia ich złowienie, zwłaszcza przy użyciu nieodpowiednich przyponów lub żyłki.

Wędka na jazia, okonia lub klenia może być taka sama – delikatna okoniówka z wklejaną szczytówką, która ułatwia zacięcie, szczególnie przy delikatnych braniach jazi. Kołowrotek powinien być raczej delikatny, pozwalający na precyzyjną pracę i kontrolę szybkości prowadzenia przynęty.

Pstrągi – Wyzwanie dla Wędkarzy

Wśród małych drapieżników naszych rzek, pstrągi odgrywają ważną rolę. Obecnie żyją nie tylko w górskich rzekach, ale również w tych nizinnych i czystych jeziorach. Pstrąg słynie z waleczności, dlatego wielu wędkarzy uwielbia łowić te ryby. Są one bardzo aktywne, nawet wczesną wiosną czy późną zimą, co pozwala na efektywne łowienie różnymi przynętami.

Łowienie pstrągów na muchę to największa frajda, choć jest to najdroższa metoda. Pstrągi można również łowić na typową okoniówkę, małe woblery i niewielkie twistery. Pstrągi chętnie biorą nawet w toni, więc prowadzenie przynęty powinno być zróżnicowane.

Drobne Drapieżniki - Warto Spróbować

Jazie, klenie, okonie i pstrągi mogą wydawać się drobnicą przy dużych szczupakach, sandaczach, sumach czy węgorzach. Są to jednak ryby bardzo waleczne, które można łowić bez długich przygotowań. Wystarczy wyjść na 2-3 godziny ze spinningiem, aby cieszyć się wspaniałą zabawą. Polowanie na drobne drapieżniki zawsze sprawia frajdę, dlatego warto spróbować tej formy wędkarstwa.

Comments on Drobne Drapieżniki na Spinning - Okoń, Jaź, Kleń i Pstrąg

Bądź pierwszym komentującym
Proszę się zalogować przed dodaniem komentarza